Legtöbben nem is gondoljuk, hogy a megfelelően kiválasztott szobanövények nemcsak otthonunk díszei lehetnek, hanem akár a mérgező anyagoktól is megtisztítják a lakás levegőjét. A mai méreganyagoktól hemzsegő világunkban pedig ez nem elhanyagolható szempont.
Nehéz elképzelni, de otthonunk levegője is telis-tele van különféle anyagokkal, amelyek erősen egészségkarosítóak. Ilyen például az alábbi 6 anyag:
- Benzol: a legegyszerűbb aromás szénhidrogén. Képlete: C6H6. Színtelen, jellegzetes szagú folyadék és erősen rákkeltő hatású.
- Formaldehid: erdőtüzekben, kipufogógázban, cigarettafüstben egyaránt előfordul. A Föld légkörében jelenlévő formaldehid a légkörben található metánból és egyéb szénhidrogénekből, napfény és oxigén hatására keletkezik. A szmog egyik összetevője, mérgező és rákkeltő hatással rendelkezik.
- Triklór-etilén: a halogénezett szénhidrogének közé tartozó szerves vegyület, az etilén klórtartalmú származéka. Színtelen, jellegzetes szagú, nagy sűrűségű folyadék. Kis mennyiségben altató hatású, nagy mennyiségben mérgezést okozhat. Ennek tünetei az émelygés és a hányás, és akár halálos kimenetelű is lehet.
- Toluol: 111 °C-on forró folyadék. Szaga a benzoléra emlékeztet. Apoláris vegyület, vízben nem oldódik, szerves oldószerekkel korlátlanul elegyedik. Közvetlen belélegezve közepesen vagy erősen mérgező. Az agyat és idegrendszert károsítja, részegséghez hasonló állapotot, nem ritkán hallucinációt okoz. Ipari felhasználására szigorú munkavédelmi előírások vonatkoznak. Az egyik leggyakrabban előforduló talajszennyező anyag, a talajvízzel is bejuthat a szervezetbe.
- Xilol: a legnagyobb mennyiségben oldószerként használják. Például zsírok, természetes– és műgyanták oldására használnak xilolokat. Emellett lakkok, festékek, ragasztók, rovarirtószerek készítésekor is alkalmazzák. A toluoléhoz hasonló az élettani hatása.
- Ammónia: nitrogén és hidrogén vegyülete, képlete NH3. Normálállapotban jellegzetes szúrós szagú, gáz halmazállapotú anyag, maró és mérgező hatású.
Most 8 olyan szobanövényt mutatok, amelyek pontosan a fenti méreganyagoktól szabadítják meg otthonunkat. A legtöbb szinte minden magyar lakásban fellelhető, de akár bármelyik virágboltban könnyen beszerezhetőek.
Szanzavéra vagy ismertebb nevén Anyósnyelv az utóbbi időben lett újra igazán divatos növény. Meglehetősen igénytelen növény, még nálam is évek óta boldogan növekszik és még egyszer virágot is hozott. Megtisztítja a levegőt a benzoltól, a formaldehidtől, triklór-etiléntől, a xiloltól és a toluoltól. Ezek a vegyületek pedig mind izgató hatásúak az emberi szervezet számára és erősen rákkeltőek.
Az Aloe Vera is már szinte minden otthonban megtalálható és ráadásul könnyen szaporítható növény. Ha nem öntözzük túl és nem tesszük közvetlen napfényre, akkor újabb és újabb kis növénykével hálálja meg gondoskodásunkat. Kétféle méreganyagot szűr ki a levegőből: a benzolt és a formaldehidet.
A Borostyán szobanövényként is tartható, de a lakás sötétebb zugaiban érzi igazán jól magát. Megtisztítja a levegőt a benzoltól, a formaldehidtől, triklór-etiléntől, a xiloltól és a toluoltól csakúgy, mint az Anyósnyelv.
A Dracénát vagy más néven Sárkányfát sem kell szerintem különösebben bemutatni. Jól tűri a sötétebb szobákat és az alacsony páratartalmat is. Szintén segíti a levegő benzol, formaldehid és triklór-etilén mentesítésben.
A Kislevelű Fikusz nem tartozik a kedvenc szobanövényeim közé, de az egyik legkedveltebb otthon tartott növények közé sorolják. Meglepő módon lakásban is meg tud nőni 2-3 méter magasra is akár. Kivonja a levegőből formaldehidet, xilolt és a toluolt.
Természetesen léteznek virágos növények is, amelyek segíthetnek a levegő megtisztításában. Az egyik ilyen a Vitorlavirág, amely a fehér virágainak alakjáról kapta a nevét. Megtisztítja a levegőt benzoltól, a formaldehidtől, triklór-etiléntől, a xiloltól, toluoltól és még az ammóniától is.
A Gerbera itthon legtöbbször inkább kedvelt vágott virágként bármilyen csokorban. Lehet azonban cserépben is tartani és üde színfoltja lehet otthonunknak. A benzoltól, formaldehidtől és a triklór-etiléntől szabadítja meg otthonunkat.
A nyolcadik és egyben legutolsó növény, a Krizantém inkább az őszi temetők díszeként ismert, de szintén lehet bent is tartani. Roppant hasznos, mert a benzoltól, a formaldehidtől, triklór-etiléntől, a xiloltól, toluoltól és az ammóniától szabadítja meg otthonunk.
Nálatok melyik található meg a lakásban?
A képek forrásait rájuk kattintva találjátok meg, a méreganyagokról szóló részt pedig a Wikipédia oldaláról szedtem össze és a linkre kattintva el is érhetitek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Melinda Székely 2015.12.30. 09:38:56
Ildi76 2015.12.30. 13:32:31
Ildi76 2015.12.30. 13:38:30
diamia8 2015.12.30. 16:17:03
diamia8 2015.12.30. 16:18:33
diamia8 2015.12.30. 16:19:00