A karácsonyról valljuk be, először mindenkinek a rengeteg kiadás az, ami eszébe jut. Az elmúlt években egyre jobban tapasztalható, hogy az ünnep már semmi másról nem szól, csak az ajándékokról, a költségekről, mindig csak a pénz, a pénz.
Akadnak olyanok is, akik esetenként a megengedett büdzsé felett költekeznek, de szerintem, ez már kissé túlzás. Mindig azt mondom, addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér!
Ha pedig már az ajándékokat megvásároltuk, akkor az egyetlen lehetőségünk, ami marad, hogy spóroljunk az ételeken. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy a minőségen spóroljunk. Azt viszont érdemes végiggondolni, hogy egyes alapanyagok cseréjével, akár több ezer forintot is tudunk spórolni, ha kicsit odafigyelünk a vásárláskor. Ehhez hoztam most Nektek pár példát, hátha ezekkel az ötletekkel sikerül valamennyi pénzt az év végi hajrában megspórolni.
A háztartások 98 %-ban a karácsonyi legfontosabb főszereplője a húsleves. Például én húst nem is nagyon szoktam bele tenni. Ha mégis, akkor mindig az olyan részeket vásárolom, amelyek nem túl drágák. Ez általában far-hát, illetve nagyon sokszor előfordul, hogy akciósan lehet venni kacsanyakat, esetenként szárnytövet, de a legfontosabb hozzávaló az a csont. Minél több csont van a húslevesben, annál finomabb lesz az íze.
A második fogáshoz általában mindig tartozik valamilyen köret. Ki, mit szeret: rizs, saláta, vagy a leggyakrabban előforduló, a burgonya.
Időmegtakarítás szempontjából hajlamosak vagyunk a boltban megvenni az előre gyártott készítményeket, pedig, ha alaposan végiggondoljuk, ez sokkal drágább megoldás. Nem ritka, hogy a kilós ára 800-1000 Ft körül mozog, szemben a zsákos, vagy kimért krumplival. Igen, kicsit több időt kell szentelni a krumpli-pucolásra, de ugyanúgy készíthetünk házilag fűszeres krumplit, vagy csak simán sült krumplit. Egyébként, szerintem ég és föld a kettő közötti különbség, természetesen az otthon készült javára.
Húsok szempontjából érdemes körülnézni az árak tekintetében, minél jobban közelebb kerülünk a karácsonyhoz, annál nagyobb akciókat kínálnak a kisebb- nagyobb boltok, szupermarketek. A legjobb az, ha esetleg van lehetőségünk kisebb településeken termelőktől vásárolni, hihetetlen különbségeket találunk, nem csak árban, de minőségben is.
Ha már a vidéki termelőknél tartunk, akkor feltétlenül érdeklődjünk arról, hogy tudnak-e valakit ajánlani, akitől tojást lehet venni. Szinte végeláthatatlan süteményhalmazok készülnek, ebből biztosan nem lesz hiány.
Azonban ha csak a tojásokat vesszük figyelembe, ezt manapság körülbelül 30-35 Ft-os darabáron vásárolhatjuk meg. Ezzel szemben, mondjuk egy kisebb faluban, településen 20-25 Ft-os áron juthatunk hozzá. Azért ez mondjuk egy 50 darabos tételnél már számottevő különbségnek mondható, tojásból pedig most aztán rendesen fogyni fog. Húsok panírozása, piskóta alapok, krémek, saláták elengedhetetlen hozzávalója.
Szóval, higgyétek el, érdemes kicsit utánanézni az alapanyagok beszerzési helyeinek, mert sokat tudunk vele spórolni, ami januárban, nagyon jól fog jönni.
Ha van bármilyen tippetek, amivel még kiegészítenétek a listát, ne habozzatok, írjátok meg!
További boldog készülődést, a képek forrásait rájuk pöttyintve találjátok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.