Olyan felemelő érzés, ha hátrányos helyzetű fiatalokat segítő programokról hallunk. Valahogy reményt ad, hogy igenis vannak még hasznos és valóban értelmes kezdeményezések Magyarországon is.
A Remodel Stúdió pontosan ilyen, amely teljes egészében nonprofit tevékenységet folytat. Kezdetektől kezdve követem és csodálom igazán magas színvonalon felújított bútoraikat. Éppen ezért szerettem volna a blogon is bemutatni a Stúdiót, hogy minél több emberhez eljusson a hírük és általuk minél több hasonló kezdeményezés indulhasson el itthon. Reményt adva a nehéz sorsú fiataloknak, hogy kitörhessenek jelenlegi helyzetükből.
Magáról a társadalmi márkáról és a Remodel Súdióról Kis Mónikával, az ügyvezetővel beszélgettem. Olvassátok szeretettel a Vele készített interjút!
Hogyan fogalmazódott meg az ötlet, hogy elinduljon a Remodel Stúdió, mint társadalmi márka? Mit jelent pontosan, hogy társadalmi márka?
Szervezetünk, a Tudásklaszter Nonprofit Kft. fő tevékenysége olyan munkaerő-piaci kezdeményezések megvalósítása, amelyek valamely hátrányos helyzetű célcsoport foglalkoztatási lehetőségeinek bővítését célozza meg.
Ilyen célcsoportok voltak korábban, a GYES-ről, GYED-ről kikerülő édesanyák, alacsony iskolai végzettséggel rendelkező, hátrányos helyzetű kistelepülésen élő nők, valamint alacsony iskolai végzettséggel rendelkező pályakezdő munkanélküli fiatalok. Ez utóbbiak számára találtuk ki azt a programunkat, amely kifejezetten a bútorfelújítási tevékenység megtanulására, valamint munkatapasztalat-szerzésre irányult.
Az, hogy erre igény lenne a piacon, saját tapasztalatból adódott, amikor a szegedi székhelyű Családbarát Közösségi Irodánk berendezéséhez kerestünk ilyen jellegű bútorokat. Célunk ezzel az egyedi berendezésen túl, az újrahasznosításban rejlő lehetőségek bemutatása is volt.
Azonban azzal szembesültünk, hogy bár nagyon alacsony áron hozzá lehet jutni ezekhez a használt bútorokhoz, de mire két szakembert – a bútorasztalost és kárpitost – keresünk, a határidőket összehangoljuk (közel 4 hónap lett volna), megvásároljuk a felújításhoz szükséges alapanyagokat (kivárjuk a kárpitok esetenként több hetes szállítási idejét), sokkal több energiát jelent, mintha új bútorokat vennénk.
2014-ben indult a programunk a Kárpát-Medencei Fiatalokért Egyesülettel közösen, amelynek keretében 5 fő fiatal képzése és foglalkoztatása valósult meg. Szervezetünknél 3 fő végezte el a képzést, akik közül jelenleg 2 fő fiatalt foglalkoztatunk.
A REMODEL Stúdiót nonprofit formában valósítjuk meg. Ez azt jelenti, hogy az árbevételt kizárólag a tevékenységeinkre fordíthatjuk. Ez a mostani kapacitással a bérek, járulékok, alapanyagok, rezsiköltségek finanszírozását jelenti, de bízunk benne, hogy a jövőben lehetőségünk nyílik további fiatalok bevonására és képzésére is.
Mesélj picit a kezdetekről! Nehéz volt elindítani a programot? Milyen volt a kezdeti időszak?
A kezdeményezés elindításához Európai Uniós támogatást kaptunk, megközelítően 13 mFt értékben. Ez az alapberendezések beszerzésére, valamint a fiatalok képzésére és 12 hónapos foglalkoztatására volt elegendő. A kezdeti időszakban mindösszesen annyi célunk volt, hogy piacképes ismereteket szerezzenek a fiatalok és gyakorlatot a szakmaterületen.
A támogatott foglalkoztatás időszakában már látható volt, hogy ebből akár többet is ki lehetne hozni, a fiúk egyre nagyobb lendülettel, precizitással végezték a munkájukat.
A nyílt piacra való kilépésünk már kicsit nehezebb volt. A műhelyünk Szegeden van, a vásárlóink pedig inkább Budapesten. A közösségi oldalunkra feltöltött bútoroknak nagyon sok kedvelője lett. Azonban az Interneten, ilyen formában történő vásárlás kockázatos, nemcsak a vevő, az eladó részéről is. Szerencsére most már eljutottunk arra a szintre, hogy Törökbálinton, a MAXCity Lakberendezési Áruházban van egy pici kiállítótermünk. Igaz, hogy egyelőre heti 1 alkalommal, péntekenként van nyitva, de a vásárlóinknak lehetőségük van a bútorok megtekintésére, kipróbálására még vásárlás előtt.
Melyik volt az első felújított bútorotok?
Székekkel kezdtünk, ezek voltak a legegyszerűbb darabok. Innen tértünk át a fotelekre. Az 50-60-as években, tömegtermelésben gyártott bútorokat első körben azért választottuk, mert egyszerű formájúak, a kárpitozás gyakorlására tökéletesek és nem utolsó sorban, ezekből kaptuk a legtöbb felajánlást.
Melyik munkád a kedvenced és miért?
Mindegyik darabunkat kedvelem, szinte mindegyikhez kapcsolódik valami kis történet, ami miatt emlékezetes marad számunkra. Nagyon sokat kísérletezünk kárpitokkal, formákkal, varrástechnikákkal, próbálunk olyan termékeket készíteni, amelyek illeszkednek a mai otthonokba.
Talán az egyik kedvencem a Tamara fotel, amely eredeti állapotában sokáig árválkodott a felújításra váró darabok között, kicsit jellegtelen, darabos, minden izgalmat nélkülözőnek láttam, de csak ki kellett várni az ihletet és azt hiszem megtaláltuk azt a kárpitot és azt az apró csavart, amellyel az egyik legszebb darabunkká vált.
Melyik munkátok kapott eddig a legnagyobb visszhangot és szerinted miért?
Egyértelmű, hogy a pöttyös foteljeink a legnépszerűbbek. Nemrégiben történt, hogy egy magazinfotózást követően felhívtak minket, hogy a lakásban lévő fotelek szinte biztos, hogy REMODEL darabok, de erősítsem meg. Nagyon jól esett, hiszen ez azt jelenti, hogy vannak olyan darabjaink, amelyek már egyértelműen köthetőek a nevünkhöz. (Szép Lak Magazin, fotós: Székely Péter)
Mik a jövőbeni terveitek?
Mindenképpen szeretnénk bővülni, hogy minél több újabb darabbal változatossá tudjuk tenni a kínálatunkat. Egyelőre bérmunkában nem vállalunk bútorfelújítást, de nagyon sok megkeresés érkezik ezzel kapcsolatban, jó lenne ezeket az igényeket is kielégíteni.
Nagyon szeretnénk, ha még több tervező, lakberendező, enteriőr stylist gondolkodna bennünk, a termékeinkben és visszatérő megrendelőinkké válnának. Nagy álmunk, hogy ne csak otthonokban, hanem közösségi helyeken is meg tudjuk jelenni termékeinkkel, ami nemcsak társadalmi vállalkozásunk fennmaradásához, hanem az újrahasznosítás fontosságára is felhívná a használók figyelmét.
Hol lehet veletek találkozni virtuálisan és az életben?
A világhálón megtalálhatóak vagyunk:
- a Remodel Facebook oldalán,
- valamint weboldalunkon, a remodelstudio.hu oldalon.
Életben pedig a MAXCity Lakberendezési Áruház földszint 019-es kiállítótermében, minden héten pénteken 11 órától 18 óráig vagyunk nyitva, szeretettel várunk minden érdeklődőt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal