A munkahelyem által megrendezett, a Föld napja rendezvénysorozat keretein belül másfél órás előadást tartottam a lakberendezés és a fenntarthatóság kapcsolatáról. Elsősorban a saját tapasztalataimról és tippjeimről szólt a prezentáció, ahol saját példákon keresztül segítettem körbejárni a témát.
Mivel a fenntarthatóság a lakberendezésben a 2021-es évben az egyik fő trend, így 6 részletben Veletek is megosztom a blogon. Az első rész inkább még általánosságban szól a fenntarthatóságról és majd az elkövetkező 5 másik rész tartalma mutatja be otthonunk példáin keresztül a témát. Remélem, hogy Titeket is inspirál majd!

Vajon működhet együtt a fenntarthatóság és a lakberendezés?
Az egyszerű és gyors válasz természetesen az IGEN. Azonban ehhez mindenféleképpen szükséges a megfelelő szemléletmód kiépítése a mindennapokba.
Az első és talán legfontosabb tényező az, hogy igenis számítanak a tetteink és minden apró vagy aprónak hitt lépés számít:
Soha nem vagy túl kicsi ahhoz, hogy változást érj el!
/Greta Thunberg/

A második legfontosabb tényező, amely a lakberendezést tekintve is az egyik legsarkalatosabb pont, a fogyasztásunk minimalizálása:
- Ne halmozzunk!
- Vásárlás előtt tegyük fel magunknak a kérdést, hogy valóban szükségünk van-e arra a tárgyra? (Érdemes ilyen boltokra gondolni, mint a Pepco, a Kik és társaik, ahol akár fillérekért vásárolhatunk lakberendezési cuccokat és pillanatok alatt túlzásokba esünk.)
- A hetente érkező reklámújságok, hírlevelek és az online webáruházak a lakberendezés kapcsán is folyamatosan vásárlásra ösztönöznek.
-
Üzenetük pedig egyszerű: vásárlás = boldogság
-
Éppen ezért könnyen bele is eshetünk ebbe csapdába és mégse érezzük magunkat boldogabbnak...
Hasznos TIPP:
- Iratkozzatok le az összes hírlevélről és így el tudod kerülni az impulzusvásárlást vagy a túlfogyasztást!
- Mindig konkrét listával induljatok el vásárolni és a boltban igyekezzetek célirányosan haladni!

Ha pedig a vásárlást szükségesnek és elkerülhetetlennek ítéljük, akkor a következőket érdemes figyelembe venni:
- Preferáljuk inkább a természetes anyagokat! (pl.: fa, bambusz, de lehet újrahasznosított üveg vagy fém)
- Az ilyen anyagokból készült bútorok tartósabbak, ami szintén a fogyasztás csökkentéséhez vezetnek.
- Részesítsük előnyben a hazai gyártókat és tervezőket, mert hosszú szállítás jelentősen növeli a termék ökológiai lábnyomát.
- Az plusz pont, ha esetleg az itthoni gyártók még közben környezettudatos anyagokat használnak vagy környezettudatos a gyártási technológiájuk.
- Sokkal hangulatosabb egy olyan lakás, amelyben természetes alapanyagokból készült bútordarabok vannak túlsúlyban, hiszen otthonosabb és melegebb érzetet keltenek.
- Közelebb hoznak minket a természethez és ez általában pozitív hatást is gyakorol a közérzetünkre.
- Továbbá a fából készült bútorok már említett előnye, hogy nagyon hosszú élettartamúak lehetnek és rendkívül időtállóak.
- Megfelelő ápolószerekkel nagyon szépen karbantarthatók és pontosan olyan csodásak lesznek néhány év múlva is, mint amikor megvettük őket.
Hasznos TIPP:
- Inkább gyűjtsük össze a kívánt magasabb árfekvésű bútorra a pénzt, mert azt nem kell cserélni, sokáig örömünket lelhetjük benne!
- Vásároljunk használtan jó minőségű, természetes anyagú bútorokat!
A következő részben használt lakberendezési cuccokról és az általam birtokolt, másodkézből származó kincseimről lesz szó.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következő lakberendezési inspirációról, kreatív alkotásról vagy gasztronómiai utazásról, akkor kövess minket a Saját Otthon Projekt Facebook oldalán is, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz.
Érdemes minket Instagram-on is követni, mert itt rengeteg olyan képet osztunk meg a bloggal kapcsolatosan, amelyek egy-egy bejegyzésbe már nem férnének bele.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2021.05.09. 19:43:08
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal