A nyáron végre rászántuk magunkat a lakásfestésre, amit már 2 éve halogattunk. Ennek több, mindenki számára ismerős oka van, így senkit sem fog igazán meglepetésként érni egyik sem. :D
Nevezetesen, hogy a festés rendetlenséggel, felfordulással, sok kiadással és rengeteg szervezéssel jár együtt. Mi pedig úgy éreztük, hogy végre élvezni szerettük volna a lakásunkat, mert több évig tartott igazán otthonossá varázsolni.
Mostanra azonban eljutottunk odáig, hogy már nem tudtuk élvezni, mert mindenhol a kislányunk által végigtapogatott, maszatos falakba ütköztünk.... Így hosszas mérlegelés után rászántuk magunkat a nagy "festés projekt"-re.
Ha Ti is hasonló projektben gondolkodtok, akkor az alábbi 5 + 1 ráadás kérdésre adott válaszaim segítségével okosabban tudtok dönteni és megtervezni a munkálatokat. Hiszen ezek a kérdések biztosan minden lelkes festés előtt álló ember fejében megfogalmazódnak:
1. Mikor érdemes festetni?
A szakemberek szerint érdemes 2-3 évente újrafestetni vagy festeni otthonunkat, de azonban ez függ a koszolódás mértékétől is.
Kisgyerek mellett ugyanis a falak állapota egy dologban lehet csak állandó. Mégpedig, hogy legalább minden héten újabb és újabb foltok jelennek meg, amelyek származhatnak zsíros mancsoktól, cipőnyomoktól és természetesen különféle íróeszközöktől.
Ha olyan ügyesek vagytok, hogy nálatok 4-5 év elteltével is foltmentesek a falak, akkor légyszíves nekem is áruljátok a titkotokat! :)
2. Saját magunk fessünk vagy bízzuk szakemberre?
Ehhez a kérdéskörhöz elsősorban ismernünk kell önmagunkat, tisztában kell lennünk a pénztárcánk és szabadidőnk lehetőségeivel:
- Ha nincs kellő kitartásunk napokig glettelni, csiszolni a falakat és utána takarítani, akkor mindenképpen bízzuk inkább szakemberre.
- Ha önmagunk festünk, akkor az lényegesen költségtakarékosabb megoldás. A kényelmet ugyanis szinte minden esetben jól meg kell fizetni.
- A másik nem elhanyagolható szempont, hogy kellő szabadidő nélkül neki se álljunk. Gondoljunk csak bele: ha egy gyakorlott festőnek egy hétig tart takarítással, maszkolással egy közepes méretű lakás kifestése, akkor az mennyi időbe fog nekünk lelkes amatőröknek? Senki sem szeretné ugyanis az éves szabadságának a felét festéssel tölteni.....
3. Hogyan válasszunk szakembert?
A megfelelő szakember megtalálása manapság a mission impossible kategóriába tartozik. Érdemes először az ismerősöknél érdeklődni és otthonukban megnézni az ajánlott mester keze munkájának gyümölcsét. Ha kellő mennyiségű, minimum 2-3 festő telefonszámát begyűjtöttük, akkor mindegyiket hívjuk el terepszemlére és kérjünk árajánlatot.
Fontos a szimpátia, hallgassunk megérzéseinkre és ne mindig a legolcsóbb ajánlatot fogadjuk el! Kérdezzünk rá a takarításra, maszkolásra és a mester által preferált festékek minőségére! Ha nem ismerjük a festéket, akkor nézzünk utána az interneten!
4. Hogyan válasszuk ki a színeket?
Legtöbbünknek határozott elképzelései vannak a falak színével kapcsolatban, de az elképzelések a legritkább esetben hozzák ugyanazt az eredményt, mint a képzeletünkben.
Az a tapasztalatom ugyanis, hogy a legtöbb ember az erős, gyakran rikító színektől várja otthona melegségét. Ez pedig egy átlagos méretű, magyar lakásban a térérzet csökkenését eredményezi. Így én inkább elsősorban a nagyon halvány árnyalatokat ajánlom.
Ha tetszik egy mintán egy szín, akkor pedig válasszunk eggyel világosabb árnyalatot, mert az életben az fog ugyanúgy kinézni, mint a mintán látható. Teljes bizonytalanság esetén pedig ajánlom a különféle festék márkák oldalán található színtervezőket, mert ott a kiválasztott színt rögtön egy szobára tudjuk varázsolni.
5. Melyik festékmárkát válasszuk?
Ha mi magunk fogjuk a lakást festeni, akkor a televízióban is sokszor látható márkák közül érdemes választani, mert ezek pont ilyen amatőröknek vannak kitalálva. Érdemes blogokon is utánaolvasni, hogy melyik blogger, mit ajánl vagy preferál.
Ha festőt hívunk és megbízunk választásában, akkor inkább hagyatkozzunk rá. A szakemberek ugyanis mindig tisztában vannak az éppen a legjobbnak számított festék fajtákkal és színminta után az általunk kiválasztott színt is ki tudja kevertetni. Kicsit kétkedőbbeknek pedig még mindig ott az internet, hogy véleményeket olvasgassunk az adott festékről.
+1 Hogyan szervezzük meg az egészet?
Fontos része a festésnek az alapos szervezés és tervezés. Nem lehet ugyanis hirtelen ötlettől vezérelve nekiállni, hiszen idő kell:
- a festő kiválasztására
- a szín kiválasztására
- a festőnek és nekünk is megfelelő időpont megtalálásához
- szabadságolás megtervezéséhez
- bútorok kipakolásához és elhúzásához
Ne hagyjuk tehát az utolsó pillanatra, mert akár azzal is szembesülhetünk, hogy az általunk választott szakember hónapokig nem fog ráérni....
Remélem, hogy a fenti válaszok segítettek a festés projekt sikeres megtervezésében. Most pedig elárulom, hogy nálunk milyen színűek lesznek a falak:
- alapvetően végre minden fehér lesz
- a nappaliban két fal nagyon világosszürke
- a Hédinél egy fal pedig világosrózsaszín
- a hálóban is egy falat más színűre szeretnénk, de eddig sajnos még nem jutottunk a Férjemmel közös nevezőre...
Együtt a 3 szín pedig így mutat majd:
A képek forrásait vagy ingyenes stock fotók között vagy rájuk kattintva érhetitek el. Jó festegetést! ;-)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Schläfer Gábor 2016.06.03. 08:24:19
diamia8 2016.06.03. 09:43:56
Schläfer Gábor 2016.06.03. 10:52:06
diamia8 2016.06.08. 17:39:34
Schläfer Gábor 2016.06.10. 12:41:41
diamia8 2016.06.10. 13:06:00
Schläfer Gábor 2016.06.10. 13:42:42
Schläfer Gábor 2016.06.10. 16:53:52
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal