Ahogy öregszem, egyre jobban szeretem az indiai kaját. Korábban tartottam tőle, mert azt gondoltam, mindegyik féle étel biztosan számomra ehetetlenül csípős (hápersze!).
Aztán egyszer csak megtört a jég és valaki rábeszélt, hogy kóstoljam meg. Ez volt az, melyet korábban már olvashattatok a blogon is és már ebben a részben is megemlítettem a Naan-kenyeret, ami elengedhetetlen hozzávalója.
Most ugyan nem készítettem csirke Tikka Masala-t, de gondoltam, ha valami finom sajtszószt készítek hozzá, bizonyosan nem fogja elrontani. És mennyire igazam lett! :)
A kenyér hozzávalói:
- 75 dkg teljes kiőrlésű liszt (természetesen lehet sima fehérből, de ugyebár, nem nekem :)
- 25 dkg finomliszt
- cukor az élesztő felfuttatásához, + egy teáskanálnyi
- 5 dkg élesztő
- 1dl tej
- 5 evőkanál olíva olaj
- 1 teáskanál sütőpor
- 2 dl natúr joghurt
- 4,5 dl víz
- kb 10 dkg vaj a sütéshez
- ízlés szerint só
- A sajtszósz hozzávalói:
- 2,5 dl főzőtejszín
- kb 35-40 dkg sajt (trappista és füstölt sajt vegyesen)
- 1,5 dl tej
- kb 15 dkg sajtkrém
- só, bors, szerecsendió
Először a kenyér elkészítésének álltam neki. Kimértem a liszteket, megsóztam. Közben egy edényben meglangyosítottam a tejet, beletettem a cukrot, belemorzsoltam az élesztőt. A lisztes edény közepébe lyukat készítettem, miután felfutott az élesztő, hozzáöntöttem a liszthez.
Ezután egy tálba öntöttem a joghurtot, az olívaolajat egy teáskanál cukorral, alaposan elkevertem, majd a lisztes keverékhez öntöttem, majd hozzákevertem a langyos vizet.
Ezután a masszát alaposan összekevertem egy fakanál segítségével. A gyúródeszkát megszórtam liszttel és a kapott masszát elkezdtem jó alaposan összedolgozni. Ruganyos, lágy tésztát kell, hogy kapjunk, de ha úgy ítéljük meg, nyugodtan tehetünk lisztet a tésztához. Nagyjából 10 percen keresztül kell dagasztanunk.
Ezután a tésztát letakarjuk és egy órán át pihentetjük.
Ez az egy óra pont tökéletes arra, hogy elkészítsük a sajtszószt, ami abszolút nem nagy ördöngösség. Egy lábasba beleöntjük a főzőtejszínt és szép lassan felforraljuk. Közben a sajtot lereszeljük, majd a felforralt tejszínhez tesszük. Hozzáadjuk a tejet, a sajtkrémet, a fűszereket és szép lassan összeforraljuk, folyamatosan kevergetve. Aki szeretne, tehet hozzá valamilyen zöldfűszert, de akár chilli-vel is pikánssá tehetjük.
Mindeközben a tésztánk a duplájára kelt. Először vágjuk el a tésztát félbe, majd majd mindkét felét 8-8 részre. Lisztezzük meg ismét a deszkát és gyúrjunk kis gombócokat, majd ismételten pihentessük további 20 percen keresztül. Ha letelt a 20 perc, kezdjük el kinyújtani, az egyik oldalnál kissé ovális formára. Ha nem használjuk fel mindegyik darab tésztát, akkor sincs semmi probléma, ugyanis a hűtőben még másnap illetve harmadnap sem lesz semmi baja.
Következik a sütés. A vajat kissé megolvasztjuk. Egy edényt nagy lángon felmelegítünk és beletesszük a kenyeret. Az egyik oldalát nagyjából két perc alatt készre sütjük. Akkor jó, mikor kicsit felhólyagosodik és fekete foltos lesz az alja. Ezután megfordítjuk és a tetejét megkenjük az olvasztott vajjal, majd ráteszünk egy fedőt, mert a vajtól és a gőztől kissé megpuhul. Így lesz tökéletes a kenyérkénk. A másik oldalnak már elég 1-1,5 perc, hamar elkészül.
El is érkeztünk a legjobb részhez, a tálaláshoz, majd az elfogyasztáshoz. Ha megsült a tészta, nyugodtan ízesíthetjük egy kis aprított fokhagymával, vagy tehetünk rá akár reszelt sajtot is. A végeredmény így is, úgy is tökéletes lesz, én már csak tudom. :)
Máskor is biztosan el fogom készíteni, mert isteni, laktató és nem mindennapi. Próbáljátok ki bátran, Ti is szeretni fogjátok! :)
Jó étvágyat hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.