Hosszú idő után, nemrég ismét kenyeret sütöttem. Sajnos vannak olyan időszakok, amikor sokáig nem tudok, esetleg nem akarok sütni. (igaz, ez leginkább a nyári hőségben jellemző. Olyankor magamat is alig bírom elviselni, el sem tudom képzelni, hogy ezt még megspékeljem egy bemelegített sütővel. :) ) Szerencsére még nincs nyár, így én is szívesebben fogok hozzá az elkészítéséhez.
Imádom a házi kenyér összes variációját, a frissen sült pékárúnak utánozhatatlan az illata. Mikor kiderült az IR, és megtudtam, mik azok az ételek, amelyeket leginkább fogyasztanom kell, egyből az jutott eszembe:
Ha nekem valaki azt meri mondani, hogy el kell hagynom a kenyeret.. Nem lettem volna az illető helyében. :D Szerencsére számtalan lehetőség közül választhatunk, fűszerezhetjük, ízesíthetjük, feldobhatjuk különböző magokkal, csupán ízlés dolga.
Mutatom a hozzávalókat:
30 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
10 dkg zabliszt
10 dkg fehér liszt
10 dkg joghurt
1 evőkanál sikér (elhagyható)
2 dkg élesztő
2 dl víz
ízlés szerint só és magkeverék
A liszteket a sikérrel, magkeverékkel és a sóval alaposan összekevertem, közepébe mélyedést készítettem, hozzáöntöttem a joghurtot, vizet, majd belemorzsoltam az élesztőt is. Kivételesen nem kenyérsütővel dagasztottam, ez a tészta túl nyers hozzá, nem ússzuk meg a kézi dagasztást. A tésztának ragacsosnak kell lennie, figyeljünk, hogy ne lisztezzük túl!
Pár perc gyúrás után kiolajozott tálba tesszük és 2-2,5 órát kelesztjük. Lisztezett deszkán formázzuk meg a veknit, miután duplájára kelt, ezután még fél órát hagyjuk pihenni.
Közben melegítsük elő a sütőt 230 fokra, alulra készítsünk be egy fémedényt. Ha lejárt a következő fél óra is, akkor öntsünk a fémedénybe forró vizet, a kenyeret toljuk a sütőbe, amit előzőleg papírral kibéleltünk. 20-22 percig süssük 230 fokon, majd mérsékeljük 200 fokra, további 25-30 percig kell sütni.
Miután megsült, tegyük rácsra, hagyjuk kihűlni.
Isteni finom, laktató és nem utolsó sorban: pontosan tudom, mit eszem, így biztosan nem érhet meglepetés. A kelesztési idő miatt hosszúnak tűnhet az elkészítési ideje, nézzük a jó oldalát, ez idő alatt foglalkozhatunk teljesen más dolgokkal is.
Ha a kenyér kihűlt, szeletelhetjük és ízlésünknek megfelelő finomságokkal megpakoljuk: vaj, sonka, sajt, szalámi, zöldség, ahogy úri kedvünk kívánja! ;)
Úgy gondolom, most újra rákaptam a kenyérsütésre, ráadásul a kis csíráimmal kiegészítve (rendelési lehetőség: Bakonyi Orsi; Salátázó oldalán, mindenképpen javaslom kipróbálását, amióta megfelelő méretűre nőttek, mindenhez teszek. Amibe lehet, belerakom, mert el nem rontja (SŐT!), különlegesebbé teszi. Én is nézegetem már, hogy miket fogok legközelebb kipróbálni.:)
Ti szoktatok otthon kenyeret sütni, vagy inkább készen veszitek? Melyik a kedvencetek?
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következő lakberendezési inspirációról, kreatív alkotásról vagy gasztronómiai utazásról, akkor kövess minket a Saját Otthon Projekt Facebook oldalán is, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz.
Érdemes minket Instagram-on is követni, mert itt rengeteg olyan képet osztunk meg a bloggal kapcsolatosan, amelyek egy-egy bejegyzésbe már nem férnének bele.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Raketta25 2019.04.15. 09:47:09
Schulz Veronika 2019.04.15. 09:51:39
Raketta25 2019.04.15. 11:17:02
Schulz Veronika 2019.04.15. 11:22:17
A kovász a következő projekt lesz, voltak próbálkozásaim már korábban is, de a kis piszkok nem akarták az igazságot! :D De nem adom fel ;)
Raketta25 2019.04.15. 12:34:02