Igazán izgalmas eseményen vettem részt az Ikea meghívására, ahol az élelmiszerpazarlás, a zero waste és a fogyasztói tudatosság fontosságára igyekeztek felhívni a figyelmet.
A Felelős Gasztrohős Alapítvány jóvoltából játékos feladatok segítségével ismerkedtünk meg az élelmiszerek sokrétűbb felhasználhatóságával és a megfelelő tárolásukkal. Felhívták arra is a figyelmet, hogy "az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb globális, társadalmi és környezeti problémája.
Bár hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy egyéni cselekedeteink nem sokat számítanak a klímaváltozás tekintetében, már az otthonunkban, ezen belül a konyhánkban is sokat tehetünk a bolygónkért, és pár egyszerű megoldással jelentősen csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat."
A vászonzsákos lány, Antal Éva érdekes előadást tartott a mindennapjaikról és felnyitotta a szemünket, hogy ez az életforma nem is olyan nehéz.
Éva az Index által készített videó által lett országosan ismert, amely rövid időn belül több, mint 3 millió megtekintést generált. Párjával közösen készítik YouTube csatornájára a videókat és már ott is 30 ezer követővel rendelkezik.
Elmondása szerint a legtöbb ember úgy képzeli, hogy a hulladékmentes életforma állandó aggódást jelent a megtermelt szemét miatt, de a valóságban ez cseppet sem igaz. 5 egyszerű lépésből áll, amelyet Bea Johnson fogalmazott meg tökéletesen és találóan az 5R elnevezést adta:
- 1R, azaz Refuse: Utasítsd vissza amire valójában nincs szükséged (pl.: szívószál), mert ha sokan mondunk nemet, akkor nem gyártják tovább!
- 2R, azaz Reduce: Csökkentsd le azon dolgok számát, amire szükséged van! (pl.: mosáshoz való vegyi anyagok, kozmetikai és takarítási szerek száma stb.)
- 3R, azaz Reuse: Részesítsd előnyben az újrahasználható dolgokat! Pl.:
- papírtörlő helyett mosható konyharuha vagy esetleg hasznosítsd újra az elhasznált pólóidat erre a célra!
- Vizespalack az egyszer használatos műanyaggal szemben
- Állandó bevásárlótáska használata stb.
- 4R, azaz Recycle & second hand:
- Ha máshogy nem megy, akkor figyeljünk az újrahasznosíthatóságra! Egy, az étteremben használt üdítős üveget általában 20X lehet újratölteni, de például az alumíniumot végtelenszer újra lehet hasznosítani. Mégis csak 9%át tudják újrahasznosítani, mert sajnos az emberek nem szelektíven gyűjtik.
- Használtan vásárolni pedig nem ciki! Sőt, igazi kincsekre lehet találni, amely egyedi és nem köszön vissza az utcán. Bolhapiacokon keresgélni pedig igazán izgalmas kikapcsolódás.
- 5R, azaz Rot (komposztálás): A komposztálás jelentőségéről körülbelül egy éve én is írtam egy bejegyzést, amely szerintem egyszerűen összefoglalja a tudnivalókat és az összes lényeges kérdésre választ adnak. Az újdonság számomra az volt, hogy már lakásban is lehet komposztálni!
- 15 éve csapvizet iszom és nem vásárolok palackozott vizet. Most már szódagépünk is van egy jó ideje.
- Nem használok mosáshoz öblítőt, illatosítót és már csak kartondobozos mosószert teszek a gépbe. (ettől sajnos a karantén alatt el kellett térni, mert hiánycikk volt, de visszatérünk...)
- Komposztálunk és igyekszünk pár zöldséget és gyümölcsöt magunknak megtermelni.
- Mindig saját bevásárlótáskát viszek a boltba.
- Mindig megnézem, hogy mire van szükség a boltból és listát is írok.
- Szelektíven gyűjtjük a szemetet, a helyi, önkormányzati szabályozásnak megfelelően. (mindenhol más a szabályozás)
- Nem pakolom tele a hűtőt, mert nem szeretném, ha a kukában landolna. A boltban mindig van friss.
- Időszakosan szelektálom a ruháinkat:
- ami elhasználódott, az vagy megy iskolai ruhagyűjtésbe vagy elvagdosom rongynak
- ami nagyon szép, azt pedig elajándékozom
Ezek igazából csak példák voltak az életünkből. Ebből is látszik, hogy milyen egyszerű szuperhőssé válni!
Örülök, hogy az Ikea jóvoltából részt vehettem ezen a jó hangulatú, interaktív workshopon! Jó látni, hogy az Ikea is elhivatott a környezetvédelem és a tudatos fogyasztói magatartás irányába.
Tavaly megszüntették az egyszer használatos műanyagok használatát és forgalmazását és igyekeznek mindent újrahasznosítani. A KUNGSBACKA konyhai előlap például újrahasznosított műanyag palackokból készül.
Az idén pedig elindította a fenntartható életmódra buzdító nemzetközi kihívását az IKEA Better Living alkalmazáson belül, mely hazánkban is nagy sikert aratott. A több mint 1300 fő részvételével történő kihívás eredményeként csupán 10 nap alatt 47 700 kg CO2-t, 3400 kg hulladékot és 451 900 liter vizet takarítottak meg a résztvevők.
Képek forrása: saját és Ikea
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következő lakberendezési inspirációról, kreatív alkotásról vagy gasztronómiai utazásról, akkor kövess minket a Saját Otthon Projekt Facebook oldalán is, ahol még több érdekes tartalommal és egy szuper közösséggel találkozhatsz.
Érdemes minket Instagram-on is követni, mert itt rengeteg olyan képet osztunk meg a bloggal kapcsolatosan, amelyek egy-egy bejegyzésbe már nem férnének bele.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.